Rejestr zakażeń szpitalnych

Na podstawie ustawy o chorobach zakaźnych, od stycznia tego roku mają być tworzone rejestry zakażeń szpitalnych oraz raporty dla inspekcji sanitarnych. Problem polega na tym, że przepisy wykonawcze dotyczące sposobu prowadzenia rejestrów są dopiero przygotowywane.;

Zgłaszanie wszystkich zakażeń szpitalnych do ogólnopolskiego rejestru potrzebne jest m.in. do monitorowania sytuacji w kraju oraz w poszczególnych województwach. ?Ustawa z 24 września 2001 roku, w sposób współczesny i zgodny z decyzjami Parlamentu Europejskiego, dostosowuje unijne zasady zgłaszania przypadków zakażeń szpitalnych do polskich warunków. Przewiduje np. utworzenie sieci nadzoru epidemiologicznego w celu monitorowania sytuacji w przypadku rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, zorganizowanie i zapewnienie systemu wczesnego powiadamiania o zagrożeniu epidemicznym. Akt ten nowelizuje i rozszerza pojęcie zakażenia szpitalnego" - mówi prof. Andrzej Gładysz, konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych.
Na podstawie rejestrów zakażeń szpitalnych mają być prowadzone raporty dla inspekcji sanitarnych. Tak ma powstać sieć nadzoru epidemiologicznego. ?Zapisy te, sformułowane w art. 11 i 12 ustawy o chorobach zakaźnych, weszły w życie 1 stycznia 2004 r. Brak jest jednak przepisów wykonawczych dotyczących sposobu prowadzenia rejestrów zakładowych (szpitalnych) oraz sporządzania i trybu przekazywania raportów o ich występowaniu. Nie ma także wzorów takich dokumentów. To wszystko jest dopiero przygotowywane" - mówi prof. A. Gładysz.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.