Erlichioza wykryta na Podlasiu

Urszula Ludwiczak, Białystok

Pierwsze zachorowania na erlichiozę u ludzi wykryto w 1986 roku w Stanach Zjednoczonych. W USA występują obecnie dwie odmiany erlichiozy: granulocytarna i monocytarna.

W pierwszym przypadku bakterie przenoszone przez kleszcza zakażają granulocyty krwi obwodowej z wytworzeniem charakterystycznych, śródplazmatycznych agregatów bakterii, tzw. moruli. Gdy erlichioza ma charakter monocytarny - morule umiejscawiają się w monocytach.
Podobna do grypy
W Europie brak na razie dowodów na zakażenia erlichiozą monocytarną, zaś pierwsze przypadki erlichiozy granulocytarnej pojawiły się w Portugalii w 1991 roku. W Polsce pierwsze trzy przypadki tej choroby opisano w 2001 roku, wszystkie dotyczyły zachorowań u mieszkańców północno-wschodnich terenów.
?Erlichioza to ostra, bakteryjna choroba gorączkowa ludzi i zwierząt - wyjaśnia prof. Danuta Prokopowicz, kierownik Kliniki Obserwacyjno-Zakaźnej Akademii Medycznej w Białymstoku. - Można ją podejrzewać u osoby gorączkującej w dziesięć dni po kontakcie z kleszczem".
Po 10-14-dniowym okresie wylęgania u człowieka zakażonego bakterią erlichiozy występują objawy grypopodobne: gorączka z dreszczami, osłabienie, bóle głowy i mięśni.
?U około połowy chorych występują jeszcze bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, kaszel, bóle stawowe, zaburzenia świadomości, wysypka - dodaje dr Anna Grzeszczuk z Kliniki Obserwacyjno-Zakaźnej AMB. - Objawy te zwykle same ustępują, nawet bez specjalistycznego leczenia. W przypadkach poważniejszych skuteczne jest leczenie doksycykliną".
Z badań, jakie do tej pory przeprowadzano w Europie wynika, że jest to choroba o łagodnym przebiegu, nie mająca tendencji do postaci przewlekłych. Natomiast z obserwacji erlichiozy w USA można wnioskować, że choroba ta ma tam cięższy przebieg.
?Wiemy też z modelu zwierzęcego, że jeśli erlichioza występuje razem z boreliozą, to pogarsza przebieg boreliozy" - mówi dr Anna Grzeszczuk.
Szybko usuwać kleszcze
Erlichioza może być również niebezpieczna dla osób po 65 roku życia, zwłaszcza tych, które cierpią na choroby przewlekłe, serca czy nerek. ?Rokowanie pogarszają też cukrzyca, kolagenozy, leczenie immunosupresyjne, opóźnione rozpoczęcie antybiotykoterapii" - dodaje dr A. Grzeszczuk.
Jak w przypadku wszystkich chorób odkleszczowych, najlepszą metodą zapobiegania erlichiozie jest unikanie narażenia na kleszcze. ?Należy stosować środki odstraszające kleszcze, na wycieczki wkładać odzież osłaniająca całe ciało, a po powrocie z terenów leśnych i łąk dokładnie obejrzeć ciało i ubranie, w celu jak najszybszego usunięcia ewentualnego kleszcza" - mówi dr A. Grzeszczuk.
?Szybkie usunięcie kleszcza zmniejsza ryzyko choroby - podkreśla prof. D. Prokopowicz. - Obecnie najskuteczniejszym sposobem usuwania owada ze skóry jest zastosowanie dostępnych w aptekach ssawek ze strzykawką, wywołującą podciśnienie".


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.